Слухати

Закон не захищає права споживачів на ринку харчових продуктів, - Федерація споживачів

04 грудня 2017 - 13:23
Facebook Twitter Google+
Говоримо з директоркою проекту про інформування громадян щодо стратегії вирішення конфліктів у щоденних ситуаціях та віце-президенткою Всеукраїнської Федерації споживачів
Закон не захищає права споживачів на ринку харчових продуктів, - Федерація споживачів / Програми на Громадському радіо

У студії Громадського Радіо — директорка проекту «Твої права і закон: інформування громадян про стратегії вирішення конфліктів у щоденних ситуаціях» Христина Демкович та віце-президентка Всеукраїнської Федерації споживачів Наталя Бородачова.

Тетяна Трощинська: Хто такий споживач? Традиційно ми думаємо, що це та людина, яка щось купила у магазині. Чи є ми споживачами і в інших ситуаціях?

Наталя Бородачова: За нашим законодавством споживач — це фізична особа, яка має намір придбати якісь товари або послуги для власного користування, для родинного користування, не для підприємницької діяльності.

Тетяна Трощинська: Якщо ідеться про послуги, то ми так само є споживачами?

Наталя Бородачова: Так, якщо це послуги, будівні роботи, ремонтні.

Христина Демкович: Наш проект «Твої права і закон: інформування громадян про стратегії вирішення конфліктів у щоденних ситуаціях» не тільки про права споживачів, а про різні права. Це можуть бути проблеми на роботі, в маршрутці, в банку, в лікарні. Я вважаю, що люди не знають свої права і не захищають їх. Знання законів дуже помагає в цьому плані.

Люди, якщо і знають закони, вважають, що не буде результату, тільки стрес.

Наталя Бородачова: Причина того, що люди не захищають свої права, у відсутності довіри. Закон України «Про захист прав споживачів» як головний закон не працює зараз.

Тетяна Трощинська: Загалом закон хороший? Там всі базові права дотримані?

Наталя Бородачова: Він був прийнятий в 1991 році. Україна була першою серед всіх країн колишніх радянських республік, яка прийняла цей закон. Ми дуже багато інформували суспільство. В 1998 році в рамках європейського проекту європейські експерти проводили тестування 11 законів — аналогічні закони 11 європейських країн. Український був визнаний одним з найкращих і найперспективніших. На жаль, сьогодні ми такого сказати не можемо. 

Тетяна Трощинська: Які сфери, на вашу думку, є найбільш провальними в Україні, де загалом споживачів не поважають?

Христина Демкович: Я би сказала, що це їжа.

Наталя Бородачова: Звичайно, їжа. Закон зараз майже чотири роки не захищає права споживачів на ринку харчових продуктів.

Христина Демкович: Деякі магазини навіть не виставляють книгу скарг. В суботу та неділю не працює державна гаряча лінія. Ти не маєш захисту в таких ситуаціях. 

Повну версію розмови слухайте в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.