Слухати

«Надія на мирне врегулювання у Сирії — мінімальна, але є», — Ігор Семиволос

23 лютого 2016 - 10:33
Facebook Twitter Google+
Сполучені Штати Америки та Росія домовились про припинення вогню в Сирії з 27 лютого, — Ігор Семиволос
«Надія на мирне врегулювання у Сирії — мінімальна, але є», — Ігор Семиволос / Програми на Громадському радіо

Спілкуємося з Директором центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом, який розповідає, що насправді було два варіанти  розвитку конфлікту — ескалація бойових дій і спроба сідати за стіл переговорів й домовлятися, і що є надія на те, що сторони почали рухатись у напрямку зниження напруги. Але цей процес не можна переоцінювати: невідомо, як він буде проходити, і чи політичні декларації відповідатимуть реаліям. Шлях від війни до миру дуже складний і тривалий, — говорить Ігор Семиволос. Але з`явилась надія. Сторони принаймні заговорили про можливість перемир’я.

semyvolos_igor_0.jpg

Ігор Семиволос / «Громадське радіо»
Ігор Семиволос
«Громадське радіо»

Дмитро Тузов: Надійшла інформація про те, що США і РФ домовились про припинення вогню в Сирії. Як ви вважаєте чи справді можливе встановлення стабільного миру в цьому регіоні?

Ігор Семиволос: По всім прогнозам в тому числі і моїм по перебігу війни в Сирії лютий був точкою неповернення, після якого розвивається або катастрофічний сценарій або сторони ідуть на переговори і починається переговорний процес.

Поки ми бачимо, що йде переговорний процес. І є шанси, але не великі, що ситуація в Сирії піде мирним шляхом. За великим рахунком поки нічого не змінилося, вогонь не припинився. Хоча шанси стають більшими.

Дмитро Тузов: Що підштовхнуло сторони до переговорів?

Ігор Семиволос: Наступ урядової армії і масові бомбардування росіянами території, яку контролюють повстанці, певною мірою вплинуло на позицію повстанців. Але так як не вдалося захопити Алеппо сирійською урядовою армією і росіянами, повстанці знов відбили коридор, який об’єднує Алеппо і іншу територію, яку вони контролюють. Таким чином виникла ситуація такого паритету, коли сторони відчувають, що немає більше сил військовим шляхом вирішувати це питання. І тому відкрилося вікно можливості, яким очевидно і скористалися США, щоб домовитися.

Наталя Соколенко: Що ви думаєте про парламентські вибори, які заплановані на весну в Сирії? Кого підтримуватимуть зовнішні гравці?

Ігор Семиволос: Вибори — це трохи зарано з точки зору організації політичного процесу, враховуючи, що вже кінець лютого, а бойові дії ще тривають. За кільки місяців навряд можна підготуватися і провести демократичні вибори, у яких брали б участь всі учасники політичного процесу. Як варіант виходу з кризи через парламентські вибори, в яких брали б участь всі учасники політичного процесу, всі сторони, які погодилися на перемир’я, я думаю, що це був би непоганий варіант.

Дмитро Тузов: Про проведення парламентських виборів заявив Башар Асад, але чи погодиться із таким рішення сирійська опозиція?

Ігор Семиволос: Питання виборів повинно бути частиною переговорного процесу і мирного плану. Тому що воно не може бути самостійним елементом, який відбувається поза подіями, які ми спостерігаємо. Якщо у такий спосіб Башар Асад хоче закріпити своє панування, користуючись контролем на більшій частині території Сирії, перемогти знову — це одна справа. А якщо це частина мирного процесу, і якщо до виборів є солідарна позиція всіх сторін конфлікту — це інша справа.

Дмитро Тузов:  Як події на близькому Сході можуть позначитись на Україні?

Ігор Семиволос: Багато експертів сходяться на думці, що сирійський і український театр бойових дій — це епізоди однієї війни. Поки зарано говорити, що ми маємо на сьогодні. На скільки РФ чи США вдалося досягнути своїх цілей. Складається враження, що ситуація поки невизначена, враховуючи хиткі умови. Для Росії на Близькому Сході ще нічого не закінчилося. Але поки ця ситуація дає нам можливість зміцнювати свою армію.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.