Слухати

Навіть Захід треба переконувати, що Сущенко не є шпигуном, — Головенко / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Навіть Захід треба переконувати, що Сущенко не є шпигуном, — Головенко

05 жовтня 2016 - 11:05
Facebook Twitter Google+
На думку експерта, журналіст – зручна мішень для звинувачень, тому що ця професія полягає у зборі інформації

Експерт Інституту масової інформації Роман Головенко коментує утримання в Лефортово українського журналіста.

Роман Головенко: Випадок жахливий, але ситуація доволі закономірна, тому що, як практика показує, російські спецслужби відслідковують громадян України, особливо активних громадян, які підтримують Україну, які брали участь у Євромайдані. Я знаю випадки, коли люди розповідають, що намагалися потрапити в Росію, їх просто не пустили. Вони бачили списки нев’їздних. Спецслужбами РФ активні громадяни все-таки відслідковуються.

Дмитро Тузов: Чи станеться з Романом Сущенко так, як з Надією Савченко? Чи вдасться «дотиснути»?

Роман Головенко: Я думаю, що треба сподіватися, що буде такий прецедент. Треба тиснути не тільки через неурядові організації, а й через західні урядові організації. Ми бачимо, що нахабність Росії зростає. Те, що нещодавно сталася в Сирії, коли домовленості між Росією і США зірвалися, показує, що Росія вже не зважає значною мірою на позицію Заходу.  

Навіть якщо буде тиск Заходу, я не впевнений, що реакція Росії буде швидка та адекватна.

Дмитро Тузов: Російські правозахисники можуть допомогти Роману Сущенку?

Роман Головенко: Я вважаю, що вони можуть допомогти в плані умов його утримання, але звільнення журналіста – політичне питання.

Дмитро Тузов: Яка позиція Інституту масової інформації з цього приводу?

Роман Головенко: Звичайно, це незаконне утримання. Журналіст – зручна мішень для звинувачень, тому що ця професія полягає у зборі інформації. Наскільки мені відомо, у Романа Сущенка є певний військовий бекграунд. Напевно, це зіграло певну роль для затримання його російськими спецслужбами.

Наталя Соколенко: Які рекомендації Інституту масової інформації? Не відвідувати Росію зовсім?

Роман Головенко: Думаю, не відвідувати зовсім. Якщо людина брала участь в Революції гідності або у неї є в соціальних мережах якісь пости на підтримку української армії, України загалом, критика Путіна, це вже може бути небезпечно. Це легко відмоніторити.

Дмитро Тузов: Це означає, що для 90% українських журналістів в’їзд на територію Росії стає неможливим. Як захищатись? Публічно оголошувати свої наміри поїхати в Росію згідно з редакційним завданням?

Роман Головенко: Я не впевнений, що це врятує, хоча, можливо, російська влада хотіла ситуацією з Сущенком вчинити «охолоджуючий ефект», тобто залякати українських журналістів, щоб вони не їхали в Росію.

Дмитро Тузов: Акредитація в міністерстві закордонних справ РФ може бути таким своєрідним захистом від подібних провокацій?

Роман Головенко: Не впевнений. Акредитація – дозвіл заїхати в Росію, виконувати журналістські обов’язки. Але це ж не виключає того, що вона в позаробочий час може займатися іншою діяльністю. Якщо російські спецслужби сфальсифікують інформацію, що нібито людина займалася іншою діяльністю, це цілком можливо.

Дмитро Тузов: Як можна посилити інформаційний вплив на долю Романа Сущенка?

Роман Головенко: Треба, щоб його адвокати вивчили обвинувачення, весь фактаж і по частинках розбирали і спростовували.

Навіть Захід треба переконувати, що Сущенко не є шпигуном. Вони теж перепитують.

Дмитро Тузов: Але ж Сущенко працював в Парижі.

Роман Головенко: Це в стилі західного дискурсу. Якщо вони бачать, що виникає конфлікт, то думають, що імовірно винні обидві сторони, істину треба шукати посередині, треба вивчити позицію обох сторін. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.