Слухати

Україна вперше в історії прийматиме Міжнародний конгрес ПЕН-клубів світу / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Україна вперше в історії прийматиме Міжнародний конгрес ПЕН-клубів світу

14 липня 2017 - 14:27
Facebook Twitter Google+
83-й Конгрес Міжнародного ПЕН-клубу відбудеться 17-24 вересня у Львові. Говоримо з Миколою Рябчуком, президентом українського ПЕН-клубу

Говоримо також і про нещодавну смерть Нобелівського лауреата та президента китайського ПЕН-центру Лю Сяобо у лікарні (куди його доправили після тривалого ув’язнення), що збіглася в один день із днем народження Олега Сенцова.

 

Ірина Славінська: Варто сказати на початку про президента китайського ПЕН-центру Лю Сяобо, лауреата Нобелівської премії 2010 року. Вчора стало відомо, що він помер внаслідок раку печінки і були офіційні відозви ПЕН-клубу щодо жалоби і співчуття через цю новину.

Микола Рябчук: Ми висловлюємо своє співчуття. І також звертаємо увагу на те, що його, на превеликий жаль, не звільнили, попри важку невиліковну хворобу. Хоча були клопотання не лише ПЕН-клубу а й багатьох інших організацій, відомих політиків.

Особливо драматично, що ця звістка про смерть збіглася із днем народження Олега Сенцова. Ми маємо парадоксальний збіг — синергія двох різних тоталітарних режимів. Один із них знищує письменників у в’язницях, другий — ув’язнює їх. І доля залишається непередбачуваною. Двадцять (хоча вже менше) років чекати на Олега Сенцова, але що буде далі — не знаємо. Глухота цих режимів дуже прикро вражає

Ірина Славінська: До речі Лю Сяобо та Олег Сенцов мають одну спільну нагороду: світові ПЕН-клуби щорічно вручають нагороду за свободу писання, цього року її отримав Олег Сенцов, а Лю Сяобо — 2009 року.

Микола Рябчук: Іноді такі символічні речі допомагають. І деякі режими у окремих випадках прислухаються до закликів, пом’якшуючи ув’язнення. На жаль, не завжди. Але це не означає, що не треба клопотатися. Можливо, якби були жорсткіші санкції щодо всіх цих режимів з боку міжнародної спільноти, вони були б поступливіші.

Повну версію розмови слухайте в доданому  звуковому файлі.

rh.jpg

За підтримки //
За підтримки

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.