Слухати

Раджу подивитись українську вишивку з Донецька - це вражає, - Ольга Нарбут

17 травня 2018 - 10:41
Facebook Twitter Google+
У День вишиванки говоримо про українську вишивку, орнаменти та про те, де можна побачити традиційну вишивку та навчитися вишивати
Раджу подивитись українську вишивку з Донецька - це вражає, - Ольга Нарбут / Програми на Громадському радіо

Ольга Нарбут – арт-блогерка, організаторка майстерні Prekrasa Studio, багато знає про українську вишивку та навчає інших вишивати. Як сама говорить, дуже любить традиційну українську вишивку в усьому її різноманітті.

У студії Громадського радіо поговорили про особливості української вишивки, її збереженість, що шкодило українській вишивці  та про те, де традиційну вишивку можна побачити сьогодні.

У темі традиційної вишивки є багато міфів і домислів, говорить Ольга Нарбут, тому дуже важливо, щоб з’являлося більше фахових досліджень на цю тему:

«На карті України є цілі прогалини щодо того, якими техніками вишивали там, які були притаманні візерунки. Дуже мало збережена чоловіча вишивка, зараз у Музеї Гончара є виставка «Чоловіча Nоша» – раджу всім відвідати, бо чоловічої сорочки збереглося дуже мало. Її спеціально винищували, а чоловіки не мали стільки сорочок, як жінки».

«Є візерунки, які перегукуються по всій території України. Можуть змінюватися техніки, кольори, але є візерунки, які мандрують всією Україною. Є техніки, які збереглися локально. Наприклад, Полісся – це для всіх «занизування», «зволікання», Поділля – «низинка», Гуцульщина – теж, Полтавщина – «мережки», «вирізування». Але системного дослідження картою української вишивки, на жаль, немає».

«Кілька років тому в Українському домі я бачила виставку з колекцією жіночих сорочок зі Слобожанщини. Ця вишивка дійсно вирізняється та впізнавана. Там червоні та блакитні чи сині кольори, а вздовж рукава жіночої сорочки ззаду вишивалася смужка – від плеча до манжетів».

«Зараз у музеї Декоративного мистецтва в Києві відкривається виставка з експозицією рушників. Раджу всім, у кого є можливість, подивитися. Там є два рушники, які передали в музей на зберігання з Донецька. Це така ритміка! Такі рушникові виповнення! Технічно вони робляться дуже легко, але подано це унікально».

Також Ольга Нарбут проанонсувала безкоштовний майстер-клас із рушникових швів на її блозі майстерня Прекраса/ Prekrasa Studio. Слухайте повну версію розмови в доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.