Слухати

«Ранкова хвиля». Ефір за 13 лютого. Частина перша / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

«Ранкова хвиля». Ефір за 13 лютого. Частина перша

13 лютого 2016 - 11:51
Facebook Twitter Google+
Говоримо про секрети архівів СБУ: часів КДБ УРСР, документи 90-х років минулого століття і ті, що були знищені після Революції Гідності

У студії працюють Василина Думан та Едуард Лозовий.

На початку першої години програми слухаємо репортаж Ольги Павлової з Ужгорода для «Громадського радіо» — про блокування в’їзду для російських вантажівок зі сторони Закарпаття. Нагадаємо, сьогодні зранку на сайті голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля з’явилася інформація, що пункт пропуску «Нижні ворота» працює у звичному режимі. «Протягом ночі були спроби кількох фур із російськими номерами проїхати вглиб області до кордону з країнами Євросоюзу, однак автомобілі були розвернуті учасниками акції й поїхали у зворотному напрямку», — йдеться у повідомленні.

Також в ефірі — ексклюзив від «Громадського радіо», репортаж «Вимушена благодійність: як збирають гроші в чернігівських лікарнях» від Анатолія Мележика і Людмили Гудзь з Полтави.

Перший ранковий гість студії — заступник директора Архіву СБУ  Володимир Бірчак. Він розповів, що документи СБУ часів здобуття незалежності можуть мати три рівні секретності: на  5, 10 і 30 років.  У тому числі ті, що стосуються гучних політичних вбивств чи обставин загибелі чільних діячів українського політикуму. Кожні 5, 10 чи 30 років грифи з різним степенем секретності переглядаються і скасовуються чи подовжуються. Щодо подій на Євромайдані, то, за інформацією Бірчака, документи про оперативну діяльність спецслужб були знищені її працівниками. «Якщо  ми говоримо про події кінця 2013-початку 2014 року, то слід зазначити, що великий об’єм документів саме у той період був знищений. Людей, що до цього причетні, зараз немає в Україні — вони знаходяться або в РФ, або на тимчасово окупованій території».

І постійно зростає кількість запитів щодо інформації в архівах КДБ УРСР. «Стосовно того, що переважна більшість запитів іде з Західної України (щодо діяльності УПА — авт.) — це черговий міф, який потрібно розвіювати. У нас дуже багато запитів іде зі сходу України, з центральної України, з того самого Криму. Адже дуже багато людей попали в горнило репресій воєнного комунізму, доби великого терору тощо».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.