Слухати

Шахісти просять у Міносвіти запровадити у школах урок шахів

25 листопада 2016 - 11:54
Facebook Twitter Google+
Ігрова форма навчання гри в шахи — це найкраща форма розвитку логіки, — Тетяна Костак, тренерка з шахів
Шахісти просять у Міносвіти запровадити у школах урок шахів / Програми на Громадському радіо

Тетяна Костак, тренерка з шахів, розповідає чому уроки шахів у початковій школі є важливим компонентом розвитку дитини.

Тетяна Костак: Як ви вважаєте, яка країна найсильніша з шахів?

Сергій Стуканов: Я знаю, що сильними шахістами завжди були росіяни, американці та індуси.

Тетяна Костак: Насправді — це Україна. За результатами шахової олімпіади в Баку, яка відбулася 16 вересня, Україна, як чоловіча, так і жіноча команди, виступили найкраще. Вони привезли до України Кубок Нони Гаприндашвілі.

Це найпрестижніша шахова олімпіада, тому що на цьому конкурсі були представлені понад 150 країн світу.  

Сергій Стуканов: Недаремно, зрештою, у Львові цього року відбувалася битва з кількох матчів за титул чемпіонки світу з шахів, в якій, на жаль, наша Музичук поступилася китаянці.

Тетяна Костак: Так, це було у березні цього року. Це була велика подія у світі шахів.

Я дуже хочу привернути увагу і Міністра освіти, і Міністра спорту, щоб вони закликали людей займатися шахами. На жаль, я цього поки що від них не бачу. Спільно з нашими тренерами я пропоную запровадити у початковій шкільній програмі урок шахів. Ігрова форма навчання гри в шахи — це найкраща форма розвитку логіки.

Перед нами зараз стоїть дуже важливе завдання — захистити шахового тренера і виростити нового тренера. Адже ці всі здобутки з шахів відбуваються тільки завдяки нашій сильній тренерській школі.

Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу взагалі поставило хрест на тренерській діяльності, через норму, що спортсмен з фізкультурною освітою має право викладати у школі, а заслужений майстер України з шахів, у якого є педагогічна освіта, не має такого права. Тобто боксер з фізкультурною освітою має право викладати шахи у школі, а професійний шахіст без такої освіти — ні.

Здобути цю освіту можуть не всі тренери з шахів можуть, тому що шахове відділення в університетах з фізкультурною освітою є тільки у Львові та Києві. І чому тренер, який має сам навчати інших, повинен іти отримувати цей папірець.

Сергій Стуканов: Тобто зараз тренери з шахів здебільшого викладають десь при клубах, але це не офіційно?

Тетяна Костак: Так, клуби мають право брати всіх, хто має хист до викладання дітям, але ДЮСШ — це основа. Наприклад, ДЮСШ «Авангард» в Києві не може знайти тренерів, тому що без належної освіти вони не можуть приймати їх на роботу.

Я пропоную з цього дуже простий вихід. Міністри освіти та спорту мають знайти час та зустрітися один з одним та з президентом Федерації шахів в Україні, Капустіним, щоб домовитися видавати ліцензії професійним тренерам, тобто замінити цю освіту на ліцензування. У такому разі держава буде контролювати цей процес, а Федерація шахів України буде навчати людей.

Сергій Стуканов: Раніше у нас був запроваджений обов’язковий урок з футболу, і, я не впевнений, що це був успішний досвід, бо здебільшого тренерів з футболу не було, просто дітям давали м’яч, і вони ним гралися. Чи не буде так само з уроками шахів: поставлять дошку, і діти будуть гратися, хто як може?

Тетяна Костак: Навіть поставлена дошка приведе до користі. Це ми і намагаємося зараз робити.

Наприклад, Вірменія ввела урок з шахів понад 5 років тому. Польща вводить такі уроки з вересня 2017 року. В Росії це теж дуже популярно. В Європі вже давно зрозуміли, що шахи — найкращий спосіб навчити дитину мислити.  

Батьки, які приводять дитину на уроки шахів, розуміють, що це найкраща підготовка до школи.

Ми провели своє дослідження у трьох школах (загальноосвітній школі, гімназії з поглибленим вивченням французької мови та у гімназії з поглибленим вивченням інформатики), де протягом 4-х місяців спостерігали, як змінилися діти, які займаються шахами. Ми зробили висновки, що найкраще заняття шахами впливають на загальноосвітні школи, там, де діти мають більше часу займатись і брати участь у змаганнях, при цьому всі учасники експерименту знаходяться в рамках успішності 8-12 балів.

Сергій Стуканов: Чи отримали ви вже хоч якусь відповідь від Міністерства освіти.

Тетяна Костак: Ні, її, на жаль, немає. Але те, що я не отримала відповіді, не означає, що я не буду цим займатися.

Сергій Стуканов: Скільки ваша ініціатива вимагає фінансів, для того щоб запровадити у школах уроки шахів?

Тетяна Костак: Ми порахували, що на школу потрібно обладнання на суму 15 тисяч гривень. Це демонстраційна дошка та комплекти шахів. Це не дуже затратний вид спорту, але він дає колосальну віддачу.

Мало того, у нас є такий ресурс, завдяки якому ми можемо проводити інтернет-змагання серед загальноосвітніх шкіл. Це не потребує переїздів в інші міста, але ці змагання можна зробити загальнонаціональною подією.

Урок шахів — це урок, на якому учні разом з вчителем розв’язують дуже цікаві шахові задачі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.