Слухати

Система освіти в Україні є інерційною, — експерт

26 вересня 2016 - 15:14
Facebook Twitter Google+
2017-2018 року планується велика реформа освіти, що передбачає великі зміни, — Ілля Філіпов, очільник платформи «EdEra»
Система освіти в Україні є інерційною, — експерт / Програми на Громадському радіо

filipov_illya.jpg

Ілля Філіпов // «Громадське радіо»
Ілля Філіпов
«Громадське радіо»

Ілля Філіпов, очільник платформи «EdEra», розповідає про роботу над полегшеною навчальною програмою для початкових класів.

Ірина Славінська: Розкажіть про роботу над проектом. Як все почалося?

Ілля Філіпов: Ми вже давно працюємо над проектами з дистанційної освіти. Все почалося досить спонтанно. Мене запросили до Міністерства освіти, де я мав змогу поспілкуватися з Лілею Гриневич та запропонував такий варіант реалізації спрощення програм для молодшої школи. Після цього ми створили платформу для публічного обговорення цього проекту.

Ірина Славінська: І це, фактично, було схоже на класичний інтернет-форум, де спілкувалися педагоги з модераторами?

Ілля Філіпов: Можна й так сказати. Основна ідея була у тому, щоб максимально спростити доступ будь-кого до обговорення програм і продемонструвати, що на цей процес може вплинути кожен. Заслуга платформи — у відкритому обговоренні і зворотному зв’язку від модераторів.

Було два етапи обговорення. Сумарно ми отримали 8,5 тисяч коментарів. Причому модератори повинні були відповідати дописувачам, що було прийнято, а що ні. Як на мене, таке масштабне публічне обговорення — це безпрецедентна ситуація.

Після цього колегія Міністерства освіти і науки України все ж таки прийняла ці програми. І наразі постає питання у тому, щоб  розробити набір методичних рекомендацій або ж додаткових матеріалів для деяких з програм, щоб вчителі могли застосовувати їх належним чином. Для літературного читання, наприклад, ми записуємо відеоматеріали з авторами, яких будуть вивчати діти. Також у нас будуть записи з англійської й української мов та інформатики.

Василь Шандро: Як ці ідеї адаптовані до загальної шкільної програми? Чи немає спротиву від чиновників або вчителів?

Ілля Філіпов: Інерційність великих систем — це суто фізичний параметр. І у нас вона також є. Відгуки стосовно оновлених програм дуже різняться, проте, якщо подивитися на програми, кардинальних змін не відбулося. І те, що виникає спротив навіть при таких мінімальних змінах — не дуже хороший знак. Проте у 2017-2018 року буде велика реформа освіти, що передбачає великі зміни. Ми повинні пройти цей етап.

Ірина Славінська: Оскільки проект створювався у співпраці з Міністерством освіти і науки, доцільно запитати, чи є якісь обмеження або переваги у взаємодії з державним сектором?

Ілля Філіпов: Обмеження, звичайно, є. Ми звикли працювати дуже швидко, але при такій співпраці, звичайно, працювати складніше. Нам дуже пощастило, тому що наша співпраця з Міністерством обмежувалась лише роботою з ініціативними людьми. Зі сторони уряду нам дуже допомагала Іванна Коберник, Алевтина Лотоцька. Саме завдяки їм ми відгородили себе від певної бюрократичної роботи. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.