Слухати

Ситуація на ринку палива може зірвати посівний сезон, — Леонід Косянчук

11 лютого 2016 - 10:01
Facebook Twitter Google+
Україна більш ніж на 80% залежить від імпорту пального. Його ми купуємо за долари, продаємо за гривні і знову пробуємо купити долари, щоб купити ресурс, — Леонід Косянчук
Ситуація на ринку палива може зірвати посівний сезон, — Леонід Косянчук / Програми на Громадському радіо

З президентом асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Леонідом Косянчуком говоримо про можливе подорожчання бензину та дизпалива в Україні в кінці лютого. На думку експерта, це може відбутися через підняття оптових цін на пальне і девальвацію гривні. Така ситуація в кінці лютого може позначитись на роздрібних цінах.

1 426 627 987_leonid-kosyanchuk_0.jpg

Леонід Косянчук / Фото сайту gogetnews.info
Леонід Косянчук
Фото сайту gogetnews.info

Євген Павлюковський: Чи реалістичними є прогнози, що з наступного тижня може подорожчати бензин та дизельне паливо?

Леонід Косянчук: Я таку думку поділяю, тому що підстав для зниження ціни не видно, а для збільшення — скільки завгодно. Впливають два чинники. Це ціна на дизель на зовнішньому ринку і курс гривні. Тому що в нас дуже велика валютна складова. І хоча ціна на бензин знижується, гривня теж падає.

Євген Павлюковський: Тобто девальвація гривні перекриває тенденцію, коли пальне у світі дешевшає? Ми цього не відчуваємо через це?

Леонід Косянчук: Так, на жаль. Якщо ми візьмемо співвідношення за останній місяць, то на скільки могло би подешевшати паливо, цю цифру вдвічі перекрила інфляція. Як ми знаємо, за один місяць більш як на дві гривні наша національна валюта втратила у своїй вартості.

Відносно роздрібних цін — це питання не до операторів ринку. Це питання навіть не до уряду, а до Національного банку.

Євген Павлюковський: Чому так? Поясніть, будь ласка.

Леонід Косянчук: Національний банк не може втримати курс, це по-перше. Україна більш ніж на 80% залежить від імпорту пального. Його ми купуємо за долари, продаємо за гривні і знову пробуємо купити долари, щоб купити ресурс. І тому сьогодні, якщо ми втрачаємо гривню на кожному доларі, мусимо підвищувати ціну на 65 копійок за літр.  

А по-друге, багато операторів не можуть виконати свої зобов’язання по контрактах, бо Національний банк просто відмовляє в купівлі валюти. Треба поновити критичний об’єм, і тоді в Національного банку не буде підстав так, як зараз, відмовляти операторам у валюті.

До речі, зрив контрактів про закупівлю нафтопродуктів може призвести до того, що з 20 чисел лютого аграрії вже будуть закуповувати паливо. Де його взяти, я поки що ще не знаю.

Євген Павлюковський: Тобто, в нас може бути зірвана посівна?

Леонід Косянчук: Так, саме через те, що Національний банк відмовляє у купівлі валюти. І тоді не просто буде висока ціна, а може узагалі палива не бути.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.