Слухати

У Кремля є півроку, аби ризикнути здійснити наступ на Україну?, — експерт

09 серпня 2016 - 11:36
Facebook Twitter Google+
З 7 серпня окупаційна влада на території Криму почала встановлювати блокпости з озброєними силовиками. На 3-х пунктах адмінкордону російські прикордонники не випускають людей з Криму. Коментує експерт
У Кремля є півроку, аби ризикнути здійснити наступ на Україну?, — експерт / Програми на Громадському радіо

Заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, експерт з міжнародних питань Михайло Самусь про навчання російських військ в Криму та можливості наступу Росії:

Михайло Самусь: Усі збройні сили РФ готуються до стратегічних навчань «Кавказ-2016», які почнуться 5-6 вересня. По округам, на флотах відпрацьовуються заходи бойової підготовки. В Криму відпрацьовуються свої питання. Ці стратегічні навчання в рамках всіх збройних сил РФ відпрацьовуються з метою, як заявляли командувачі російських збройних сил, перевірки здатності дій збройних сил РФ на південно-західному напрямку. Очевидно, що це будуть не оборонні дії, оскільки на напрямку можна діяти в наступі. Можна зробити висновок, що ці навчання по сценарію передбачають дії проти України.

unnamed.jpg

Михайло Самусь // «Громадське радіо»
Михайло Самусь
«Громадське радіо»

Євген Павлюковський: Ми говоримо про повномасштабний військовий наступ?

Михайло Самусь: На цих навчаннях це може розглядатися. Росія вже готова до наступу на всіх напрямках, починаючи від Смоленська, де сформована Перша танкова армія, У Воронежі Двадцята армія. Якщо вважати, що Білорусь може бути використана як територія для наступу, можна розглядати, що готові і на Рівненському напрямку. Є Чернігівський напрямок на Київ — можливо, через Білорусь, можливо, через територію Росії.

Загроза — це наміри і спроможності. Так ось і наміри, і спроможності у Росії є. Питання: коли це станеться і який буде мотив розпочати саме в цей момент.

Євгенія Гончарук: Коли варто хвилюватись? Про збільшення кількості військової техніки, живої сили говорили давно. Там стало більше особливої техніки?

Михайло Самусь: Техніка вже була. Накопичення відбувалося два з половиною роки. Ми відзначали, що угруповання по особовому складу виросло більше, ніж в два рази — зараз досягає до 25 000 особового складу, який постійно знаходиться в Криму. Надзвичайно посилилось авіаційне угруповання, ракетних військ. Ми не можемо гарантувати, що там нема тактичної ядерної зброї, яка може бути розміщена на тих же крилатих ракетах.

В Криму фактично робиться ротація для навчання особового складу всіх збройних сил РФ. В липні були стратегічні авіаційні навчання у масштабах всієї Росії.

Євген Павлюковський: Наскільки спроможність наступу підкріплена фінансовими ресурсами, адже санкції продовжують діяти?

Михайло Самусь: Минулого тижня у Росії було оприлюднено кілька оцінок, аналізів фінансового стану Росії, що резервний фонд завершиться цього чи наступного року. Це може свідчити, що з фінансами погано. І щоб здійснити наступ, потрібно здійснити це у період до кінця наступного року, бо далі буде гірше. І успішний наступ треба завершити до моменту, поки гроші закінчаться і пенсіонери почнуть сумніватися у величності Путіна. А велика перемога над Україною дасть відчуття ейфорії.

Більш того, це «вікно» можна визначити турбулентністю довкола України. ЄС зараз політично сконцентрований на своїх проблемах: brexit, міграційна криза, економічні проблеми і т.д. США вже занурились у вибори. Адміністрація Обами вже не буде приймати рішень. Розуміємо, що з цього моменту і до моменту коли нова адміністрація США почне працювати, у ці півроку відкривається «вікно» можливостей. У Кремля дуже погані справи, кругом провали, Новоросія не сталася, Україна продовжує жити і розвиватись. Він не реалізував цілей, які ставив перед собою. І одним ходом наступом на Київ можна буде вирішити всі проблеми.

Євгенія Гончарук: Чи схоже, що ми готові відбивати наступ?

Михайло Самусь: З точки зору особового складу, техніки готові. Головна проблема, що Росія може розпочати наступ на чотирьох або більше напрямках. Можна згадати Придністров’я, де знаходяться російські війська, Крим, напрямок Маріуполя, Харкова, Києва. Ключове питання тут: прийняття правильних рішень Генштабом.

Я сподіваюсь, що такі рішення розроблені, інформація про головний наступ і його виявлення. З Криму головного наступу не буде, але звідти може залучатись авіація, головний сухопутний наступ може бути на Київ або на Маріуполі.

У Генштабі повинно бути 3-5 сценаріїв, які повинні включатися у конкретних обставинах.

Євген Павлюковський: Чим Росія мотивуватиме свої дії в міжнародному контексті?

Михайло Самусь: Одним з варіантів є провокування бойових дій на Донбасі. Росія оголосить, що вводить миротворчі війська. Всі інші відволікаючі удари можуть маскуватися. Це гібридна війна — тут можливі всі варіанти. Росія не хоче цікавитись світовою реакцією. Вона розуміє, що крім заяв про глибоке занепокоєння, нічого не буде.

Євген Павлюковський: Якщо говорити про блокпости всередині Криму, то для чого вони встановлені?

Михайло Самусь: За моєю оцінкою, відпрацьовуються елементи навчань. Вчора проходила інформація, що наче на території Криму ловлять якусь українську ДРГ. Це класичний приклад «легенди» навчань, коли вводиться те, що українські ДРГ увірвалися на територію Криму, треба захищати територію. Виставляються блокпости, силові відомства росіян починають відпрацьовувати ці елементи. Хоча всі ці елементи навчань покладені на реальні плани підготовки та застосування ЗС РФ на кримському напрямку. У випадку, коли росіяни починають підходити до рубежів, відпрацьовувати свої завдання, вони вивчають, наскільки Україна посилює свої позиції, з яких напрямків підходить техніка.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.