Слухати

Верховна Рада буде оприлюднювати переговори з лобістами, — Наталя Соколенко

06 лютого 2016 - 13:07
Facebook Twitter Google+
5 лютого Україна ухвалила Декларацію відкритості парламенту. Журналістка та громадська діячка Наталя Соколенко розказала, що це за документ, та що він змінить
Верховна Рада буде оприлюднювати переговори з лобістами, — Наталя Соколенко / Програми на Громадському радіо

Ольга Веснянка: Про що саме йшлось?

Наталя Соколенко: Декларація відкритості парламенту — це міжнародний документ. До нього приєднуються парламенти різних країн по всьому світу. Дійшла черга до України. День, коли ми приєдналися за пропозицією громадських організацій і за підтримки голови парламенту Володимира Гройсмана, вирішили щороку відзначати як День відкритості українського парламенту. На цю тему було засідання. Були присутні народні депутати, дипломати та зірки суспільства.

nataliya_sokolenko_0.jpg

Наталія Соколенко / https://www.facebook.com/natali.sokolenko?fref=ts
Наталія Соколенко
https://www.facebook.com/natali.sokolenko?fref=ts

Ольга Веснянка: А про що йдеться?

Наталя Соколенко: Акредитація лишається, але вимога Декларації — все чітко має бути описане. Якщо комусь не дозволяють кудись пройти, то мають бути дуже серйозні аргументи. А так парламент відкритий не тільки для журналістів і громадських активістів, а і для всіх громадян. Треба лише зайти на сайт парламенту і записатися на екскурсію. Але цього мало. Нам цікава відкритість документів і процесів, які відбуваються в парламенті. В Декларації, до якої ми приєдналися, передбачені досить дивні речі. Мають бути зафіксовані і викладені у доступ переговори членів парламенту між собою, і з лобістами, групами, які лобіюють проведення якогось закону.

Громадські організації розподілили між собою обов’язки, хто і що буде контролювати і втілювати. І публічність депутатських звернень, і публічність бюджету Верховної Ради: які харчі, який туалетний папір закуповується, за скільки купується бензин для автівок, авіаквитки. Важливо, що всі етапи проходження законопроектів, всі експертні оцінки, які були під час обговорення, мають бути в публічному доступі.

Ольга Веснянка: Чи ви бачите якісь труднощі в реалізації цього? Хіба в Україні вже є чинний закон про лобістів?

Наталя Соколенко: Закону про лобістів немає. Але одне на одне не впливає. Закон треба ухвалювати сам по собі, а Декларацію відкритості парламенту – саму по собі. Бо Володимир Гройсман підписав розпорядження про виконання плану дій щодо впровадження Декларації. Є ще цікавий момент: залучення громадян до законотворчої діяльності. Ми з вами зможемо на етапі написання і роботи над законопроектом у комітетах висловлювати свої зауваження в електронній формі, у формі обговорення. Декларацією передбачено робити розсилки електронною поштою, СМС і повідомляти громадянам про те, що їх цікавить. Кожен бажаючий може замовити собі такий сервіс.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.