Слухати

Він купався в історії України і повсякчас ілюстрував її: у столиці відкрилася виставка художника Олексія Штанка

17 березня 2018 - 21:00
Facebook Twitter Google+
З 16 березня по 25 квітня у столичному Музеї книги і друкарства експонуватиметься виставка графіки «От де, люде, наша слава, Слава України!» Олексія Штанка

На зв’язку з Громадським радіо — Катерина Штанко художниця, вдова Олексія Штанка.

Катерина Штанко: Це вперше, після смерті Олексія, ми виставляємо його роботи. Там представлені ілюстрації до двох книжок «Конституції Пилипа Орлика» та «Як жив український народ» Грушевського. Уся творчість Олексія була присвячена українській історії.

29 196 655_556 855 058 020 958_4 956 092 298 540 403 389_n.jpg

Олексій Штанко "Анна Ярославна" // Катерина Штанко
Олексій Штанко «Анна Ярославна»
Авторські права: 
Катерина Штанко

Захоплення історією, мабуть, пов’язане з місцем його народження. Він родом з самого серця України, звідти, де зароджувалася трипільська культура — з Київщини. Там виявлено могильник ранньослов’янської зарубинецької культури, залишки городища  XIXII ст. Він увібрав українську історію з молоком матері.

Василь Перевальський, художник-графік, академік НАМ України учитель Олексія Штанка.

Василь Перевальський: Запам’ятав його по скромності. Він розвинувся в унікального художника. Мав глибокий підхід до тем, найперше думав про тих, для кого він це робить, а не про те, як би себе уславити у мистецтві. Більше він займався прикладною, книжковою графікою. Малював марки. Це дивовижно для художника — наскільки глибоко  він занурювався у тему, коли шукав потрібний матеріал. Він володів демократичним, легким трактуванням форми. До Конституції Пилипа Орлика він зробив цілу серію портретів гетьманів, діячів української культури. Ці образи стали настільки переконливими, що надалі використовувалися й іншими художниками.

hmelnyckyy_orlyk.jpg

Богдан Хмельницький. Пилип Орлик // Олексій Штанко
Олексій Штанко «Богдан Хмельницький. Пилип Орлик»
Авторські права: 
Катерина Штанко

Василь Чебаник, художник-каліграф, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор.

Василь Чебаник: Він перший, хто проілюстрував Конституцію Орлика. Олексій купався в історії України, вивчав її детально і знав досконало. Поштові марки він теж малював на історичні теми. Що характерно для творчості Олексія — це був справжній українець, він дуже цікавився і самою Україною, й історією України і на цьому побудував свою творчість.

mazepa_sagaydachnyy.jpg

Олексій Штанко "Іван Мазепа. Петро Сагайдачний" // Катерина Штанко
Олексій Штанко «Іван Мазепа. Петро Сагайдачний»
Авторські права: 
Катерина Штанко

Довідка:

Олексій Штанко народився 19 серпня 1950 року в селі Пії біля Ржищева. Він прямий нащадок Кагарлицького сотника Опанаса Штанька.

З 14 років навчався в Київському художньо-промисловому технікумі. Закінчив Київський художній інститут (тепер — НАОМА). Вчився у Василя Перевальського, Тимофія Лящука, Василя Чебаника, Андрія Чебикіна. Пізніше викладав там на кафедрі графіки. 

В майстерні плакату робив серії на гостросоціальні теми, але головним уподобанням завжди була історія. І плакати, і книжки, і марки — все переважно на історичну тему. Його цікавили періоди: Протослов’янська цивілізація на острові Рюген, Київська Русь, Литовський період, Гетьманщина.

Отримав безліч нагород за історичні цикли плакатів, перші місця на багатьох конкурсах плакату. Медаль Української Академії Мистецтв за книжки.

Щороку у червні вручається премія імені Олексія Штанка, її ініціювали брати Сергій і Олександр Харуки.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.