Слухати

Як довести факт сексуальних домагань у суді?

18 жовтня 2017 - 14:15
Facebook Twitter Google+
У світі триває флешмоб #metoo — жінки діляться пережитим досвідом сексуальних домагань. Що можуть зробити постраждалі, якщо це сталося в Україні? Коментують юристки

Гостя ефіру — представниця організації «Ла Страда» Анна Саєнко. На зв’язку зі студією — юристка Галина Федькович.

Анастасія Багаліка: Як можна притягти до відповідальності за сексуальні домагання і чи можна?

fedkovych_0_0_0.jpg

Галина Федькович //
Галина Федькович

Галина Федькович: Можна. Ми повинні розрізняти сексуальні домагання і злочини проти сексуальної свободи людини, тобто зґвалтування. Якщо відбулося зґвалтування чи інший насильницький секс, який може бути кваліфікований іншими злочинами, основним завданням є забезпечення доказів. В таких випадках важливу роль у доведенні вини злочинця має експертиза. Треба викликати поліцію чи звернутися із заявою до поліції, в заяві вказується, що відбулося, вимагати скерування на проходження експертизи, щоб були збережені докази вини злочинця.

Кримінальним кодексом також передбачена відповідальність за змушування до вступу у статевий зв’язок особи, яка матеріально залежною або залежною іншим чином. Цим злочином можуть покриватися сексуальні домагання, які можуть бути на робочому місці чи в навчальному закладі, коли особа є керівником примушує до статевого зв’язку іншу особу.

anna_sayenko.jpg

Анна Саєнко // Фото: Громадське радіо
Анна Саєнко
Фото: Громадське радіо

Крім того, визначення сексуальних домагань є в Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Теоретично можна відшкодовувати шкоду, завдану сексуальними домаганнями, в порядку цивільного судочинства. Головним також є зібрання доказів.

Анастасія Багаліка: Як юридична формула працює на практиці?

Анна Саєнко: На практиці в Україні дуже складно довести сексуальні домагання. Що стосується кримінальної відповідальності за статтею 154 Кримінального кодексу України про примушування до вступу в статеві відносини, то за останні три роки немає жодного рішення суду, яке б притягало до відповідальності за цей злочин.

Андрій Куликов: Немає позовів?

Анна Саєнко: Це може бути втрата таких справ, це може бути перекваліфікація.

Андрій Куликов: Коли ми ведемо мову про цей флешмоб, використовуємо словосполучення «сексуальні домагання», то ми звужуємо значення англійського sexual harassment, тому що це не лише домагання, це і залякування, і навмисне створення незручностей через стать.

Анна Саєнко: В Україні ми маємо дуже вузьке поняття сексуальних домагань. Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок» — це єдиний нормативно-правовий акт, у якому міститься дане поняття. У США це поняття більш розширене і включає не тільки вертикальні відносини, як у нас, а й горизонтальні. Саме сексуальне домагання  — це одна з форм гендерно зумовленого насильства, від якого переважно страждають жінки.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.