Слухати

Як нараховуватимуть пенсії і як підтвердити страховий стаж?

05 жовтня 2017 - 12:28
Facebook Twitter Google+
Головний експерт групи Пенсійна реформа РПР Віталій Мельничук пояснив, чого, відповідно до нового закону, очікувати нинішнім пенсіонерам та тим, хто незабаром піде на пенсію
Як нараховуватимуть пенсії і як підтвердити страховий стаж? / Програми на Громадському радіо

Третього жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект № 6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». З’ясовуємо, яких змін очікувати пенсіонерам щодо нарахування пенсій, чим страховий стаж відрізняється від трудового і чого очікувати людям, які виходитимуть на пенсію за декілька років.

 

Тетяна Трощинська: Чи закон, ухвалений 3 жовтня, робить пенсійну систему більш справедливою?

Віталій Мельничук: Так. Відміняються спеціальні пенсії, яких у нас була ціла низка, для всіх громадян принцип нарахування пенсій однаковий. Він залежить від заробітної плати і стажу. Хоча вже зараз з’явилися охочі вийти за це нове правове поле. І це судді.

Пенсійна система має бути не тільки справедливою. Вона має забезпечувати достойний рівень життя людини на пенсії. А тут складніше. Розмір пенсії в людини, навіть за дуже досконалими правилами, справедливо залежить від загального ресурсу в країні.

Яким чином акумулюється в країні цей ресурс? У нашій солідарній системі всі громадяни, які працюють, сплачують пенсійний внесок. Цей пенсійний податок акумулюється в Пенсійному фонді і потім зразу ж платиться тим, хто вже на пенсії.

А тепер питання: як воно буде наповнюватися? Демографічна ситуація в Україні з середини 80-х змінилась, кількість працюючих зменшується, кількість пенсіонерів зростає, змін у цьому відношенні не буде.

Зараз відбулася важлива подія, бо проблеми накопичувалися з 2012 року. У жовтні 2011 року був прийнятий закон (говорилося, що це пенсійна реформа Тігіпка). При всьому цьому все було зроблено правильно: була збалансована система, змушені були піти на збільшення пенсійного віку жінок. А далі не пішли, і пенсійна реформа як така не почалась. Другий рівень введений не був, третій не почав розвиватися. Реформи не було, і все кинули. І з 2012 року навіть не проводилася індексація пенсій. І людина, яка в 2012 році отримувала півтори тисячі гривень, сьогодні отримує те ж саме. І новий закон якраз і вирішує всі ці питання для дуже великої кількості пенсіонерів.

Василь Шандро: Тут йдеться про перспективу і про людей, які за 5-20 років вийдуть на пенсію і тепер думатимуть, у який спосіб забезпечити старість. Але найбільше зараз це обговорюють люди, які вже є пенсіонерами. Що змінюється для чинних пенсіонерів?

Віталій Мельничук: У людей, які отримували пенсію до 2012 за законами, що тоді були прийняті, пенсія не індексувалася всі ці п’ять років. І вона збільшиться на цю індексацію. Якщо людина отримувала дві, то сьогодні приблизно буде отримувати більше, ніж три тисячі. Людям, які пішли на пенсію з 2012 по сьогодні, збільшення буде пропорційно менше, бо менша кількість років.

Загалом середнє збільшення пенсії становить біля 700 гривень, а якщо розбити параметри, то від 100 до 2000, залежно від того, хто  і коли йшов на пенсії, з яким стажем і з якою зарплатою. Але тут є інше питання: а що далі? Для тих, хто буде виходити на пенсію, починаючи від сьогодні.

Тетяна Трощинська: Чи ускладнює цей закон ситуацію для людей, які виходитимуть на пенсію пізніше?

Віталій Мельничук: Ситуація ускладняється тим, що ці люди будуть мати відносно меншу пенсію. Є такий параметр, так званий коефіцієнт заміщення, — відношення середньої заробітної плати до середньої пенсії (тобто на що ви можете розраховувати на пенсії). Так от цей коефіцієнт буде зменшуватись: зараз десь 0,35, а буде зменшуватись десь до 0,2 наступні сім-вісім років.  

Читайте також: Пенсійна реформа — не реформа? 7 тез від фінансиста

Тетяна Трощинська: За новим законом вік має менше значення, а більше тепер має стаж?

Віталій Мельничук: В солідарній пенсійній системі стаж є одним з ключових параметрів. Є так званий мінімальний стаж, а є загальний стаж, який має бути більший, ніж мінімальний. Щоб отримувати мінімальну пенсію, у людини повинен бути мінімальний стаж. Цей стаж сьогодні 25 років для жінок і 30 для чоловіків.

Відповідно до прийнятого закону цей стаж поступово буде підвищуватись. Людині треба довше попрацювати, незалежно від віку. Зараз виникла дискусія стосовно того, чи враховувати до стажу навчання у виші (сьогодні воно рахується, в новому законі теж запропоновано враховувати, але є певні нюанси, бо МВФ висловив зауваження стосовно цього).

Страховий стаж — це не трудовий стаж. Це такий параметр, коли сплачуєте внески у Пенсійний фонд. Якщо ви сплачуєте внески з заробітної плати на мінімальному рівні, який відповідає мінімальний зарплаті, цілий рік, то маєте повний рік страхового стажу.

Повну версію розмови слухайте в доданому звуковому файлі.  

Читайте також: Експерт розповів про плюси і мінуси закону про підвищення пенсій

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.