Слухати

Як обрати для дитини супергероя? Читати їй казки! — фольклористка

22 травня 2016 - 12:38
Facebook Twitter Google+
Чому українські казкові «дурні» виявляються найрозумнішими та навіщо створювати комікси про українських народних супергероїв?
Як обрати для дитини супергероя? Читати їй казки! — фольклористка / Програми на Громадському радіо

21-22 травня в ТЦ «Домосфера» проходить День українського супергероя, покликаний нагадати про народних українських супергероїв та познайомити з ними дітей. Доцентка кафедри фольклористики Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Олеся Наумовська вважає, що потрібно популяризувати українських народних героїв: знімати фільми, створювати комікси та не забувати читати дітям народні казки.

Євгенія Гончарук: Що це за проект?

Олеся Наумовська: Автори торік започаткували День української казки, покликаний повернути інтерес громадськості до української традиції. Цьогоріч продовженням проекту є День українського супергероя, побудований на героях українських казок. У проекті акцентується на героїчних якостях національних героїв казок, щоб діти виховувалися на нашій традиції.

Євген Павлюковський: Хто наші українські супергерої? Адже ми не бачимо їх у голівудських фільмах.

Олеся Наумовська: Я вважаю, що Голівуду необхідно орієнтуватися на нас. Є певні категорії казкових героїв, їх можна поділити на групи. Вони всі архаїчні, адже казка нараховує багато тисячоліть. Кожного разу у казці ідеалізувався саме той тип, який найбільше цінувався в певну епоху. Казка є літописом самопізнання людства.

olesya_naumovska_2.jpg

Олеся Наумовська // Громадське радіо
Олеся Наумовська
Громадське радіо

До найархаїчнішого пласту можна віднести «героїв-змієборців». Вони борються зі змієм як уособленням космічного зла. Наступним пластом є «герої-порушники табу». Вони порушують певну заборону. Тому вони повинні здійснити подорож у інший світ з певною метою. Це може бути визволення нареченої або для навчання. Третя категорія — «віктимні герої». Ті, які є скривдженими. Їх можна класифікувати як той типаж, який має визначення «дурень» у казках. Але він ніколи не є дурним. На відміну від російського, який завдяки чарівним моментам може здобути щось, наш герой демонструє мудрість, доброту, благородство, не властиві російському казковому епосі.

Я вважаю, що Голівуду необхідно орієнтуватися на нас.

Євген Павлюковський: Чому він тоді дурень?

Олеся Наумовська: Розумові здібності, які перевищують рівень середньостатистичної людини, видавався дивним. Тому його наділяли неординарністю. У наших казкових сюжетах вони, насправді, є найрозумнішими.

Євгенія Гончарук: Як діти реагують на захід? І що там відбувається?

Олеся Наумовська: В одному залі відбувається постійна демонстрація українських мультфільмів. У іншому — демонстрація вистави «Івасик-Телесик». Сашко Лірник періодично читає свої казки. Є різні майстер-класи, квести, розмальовки. Заходів настільки багато, що кожна дитина може знайти себе.

Євген Павлюковський: Як популяризувати українських героїв? Створювати комікси чи фільми про них?

Олеся Наумовська: Треба робити все. Хоч комікси не є нашою традицією, але це популярно.  

Євгенія Гончарук: Чи вдасться нам відтіснити Бетменів, Суперменів на другий план?

Олеся Наумовська: Переконана, що так. У нас почали реанімувати та цінувати своє. Наші казки не те, що не поступаються загальносвітовій традиції, — вони є ще кращими.

Наші казки не те, що не поступаються загальносвітовій традиції, — вони є ще кращими.

Євген Павлюковський: Як зробити українського супергероя відомим поза межами України?

Олеся Наумовська: Для цього потрібно і залучати кошти. Але коли мене питали: «Як виховувати дітей на українських казках?», — я відповідала: «Читати!» Чим більше ви їх будете читати, тим більше вони будуть вбиратися дітьми органічно.

Популяризувати, друкувати книжки, знімати фільми, робити комікси, проводити заходи. Тоді вони піднімуться на загальновідомий щабель.

Євгенія Гончарук: А ще мені подобається, що наші українські супергерої завжди позитивні і нема цілком негативних.

Олеся Наумовська: Дійсно, нема.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.