Слухати

Як отримати карту поляка не маючи польського коріння?  / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Як отримати карту поляка не маючи польського коріння?

10 вересня 2016 - 13:11
Facebook Twitter Google+
2 вересня в Польщі вступили в силу зміни до низки законів, що регламентують перебування в країні іноземців з польським корінням

Про зміни й нововведення розповідає експерт з візового консалтингу Олександр Оськін.

Євген Павлюковський: Що несуть нові зміни для українців?

Олександр Оськін: Умови, фактично, не змінилися. Змінилися правила і можливості отримання карти поляка. Змінилася й швидкість і можливість набуття польського громадянства. За стандартами процедури, яка діяла до 2 вересня, українці могли отримати карту поляка лише пройшовши співбесіду в консульстві на території України і надавши повний пакет документів, що підтверджує їхнє польське коріння. Зараз незалежно від того, перебуває українець у Польщі чи в Україні, він може звернутися до одного з воєвод і, пройшовши цю процедуру там, отримати карту поляка на місці.

Українці отримують карту поляка, тому що це дає їм певні преференції і переваги в Польщі. Власник карти поляка має право на безкоштовну медицину і освіту в Польщі. Також власник карти поляка може працювати в Польщі без окремого договору.

Євген Павлюковський: Тобто з 2 вересня відбулась суттєва лібералізація в українсько-польських стосунках?

Олександр Оськін: Лібералізація з виразним заохоченням. Тепер особи, що отримали дозвіл на тимчасове проживання і безперервно протягом року мешкали в Польщі, можуть складати документи на отримання громадянства. Зараз з’явилась спрощена і пришвидшена процедура отримання польського громадянства для українців з польським корінням.

Як на мене, Польща таким чином впорядковує міграційний рух між Україною і Польщею. Вона спрощує процедури для українців з польським корінням. Водночас, зараз йдеться про зміну процедури працевлаштування іноземців у Польщі з 1 січня. Цей документ ще не підписано, проте у разі прийняття такого рішення працевлаштовуватись у Польщі буде складніше.

Таким чином, для тих, хто має польське коріння, відбувається спрощення процедур. Для всіх інших виникають незначні ускладнення.

Євгенія Гончарук: Кажуть, що українців неохоче беруть на роботу в Польщі.

Олександр Оськін: Роботодавці дуже охоче беруть українців, тому що вони приїжджають саме працювати. Вони працюють 6 днів у тиждень, багато хто працює щодня по 12 годин. Звичайні ж поляки сприймають потік трудової міграції з України негативно.

Євгенія Гончарук: Моя прабабуся була полькою. Чи є в мене шанси отримати карту поляка?

Олександр Оськін: У вас шанси ще є. Якщо мова йде про 4-5 коліно, шансів вже майже немає.

Шанс отримати карту поляка є не тільки у людей, що можуть документально підтвердити польське коріння. Законодавство Польщі передбачає, що ви можете звернутися до однієї з польських організацій в Україні, відпрацювати на її благо 3 роки, отримати рекомендацію і вже з нею пройти співбесіду.

Євгенія Гончарук: Комусь після цього вдавалось отримати карту поляка?

Олександр Оськін: Звичайно. Є Федерація польських організацій України і Союз поляків України. Якщо ви долучитесь до роботи цих організацій, у вас є шанс отримати карту поляка на основі рекомендації.

Євген Павлюковський: Чи можемо ми говорити про те, що за останні роки до Польщі стало виїжджати менше людей?

Олександр Оськін: Ні, мова йде про збільшення кількості людей, що їдуть працювати в Польщу. За минулий рік спрощені дозволи на працевлаштування в Польщі отримало 828 тис. українців. Цього року станом на червень було отримано 1 млн. таких дозволів. Часто українці, отримуючи польську візу, їдуть працювати в Німеччину. Зміни в трудовому законодавці Польщі спрямовані на те, щоб зменшити кількість фальшувань.

Євгенія Гончарук: Виїжджають, в основному, робочі чи ті, хто має вищу освіту?

Олександр Оськін: Виїжджають і ті, і ті. Правда, на жаль, саме на робітничі позиції.

Євген Павлюковський: Чи багато українців зважуються на отримання польського громадянства?

Олександр Оськін: Польща не змушує громадян, що отримали польське громадянство, зрікатись попереднього громадянства. Проте в Україну таку людину можуть вже не пустити. Мені здається, що уряду варто задуматись про впровадження подвійного громадянства в Україні. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.