Слухати

Як розпізнати брехню в інтернеті?

27 листопада 2016 - 14:53
Facebook Twitter Google+
На що варто звернути увагу, щоб дізнатися, чи не є фейком фото, текст або відео?
Як розпізнати брехню в інтернеті? / Програми на Громадському радіо

Віталій Мороз, керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна», розповідає, як розпізнавати брехню в мережі.

Віталій Мороз: Ми сьогодні споживаємо інформацію не тільки від новинних видань, а також від наших друзів. Є дуже відомий фейк, який не розпізнала волонтерка. Вона опублікувала на своїй сторінці у Facebook  відому фейкову фотографію солдатів, які ночують в снігу. Виявилося, що це фотографія інших років іншої армії. Пізніше волонтерка спростувала інформацію і пояснила її розміщення тим, що їй надіслала це фото подруга.

За допомогою певних додатків можна легко подивитися, де вперше з’явилася фотографія.

Варто перевіряти профіль користувача в соціальних мережах. Сторінка могла бути створена спеціально для розповсюдження певної інформації. Якщо на профілі немає «живих» фото, це означає, що людина або хоче щось приховати, або не має фотографій. Існують інструменти, які дозволяють подивитися активність користувача місяць тому.

Свого часу з’явилася фейкова сторінка Прес-центру АТО. За кілька днів користувач заблокували її. Мало людей розуміють, що такі профілі можна блокувати за реальними причинами.

З відео складніше. Застосовується типове накладання звуків. Є відомий фейк, де українські солдати знищують російський танк. Це сцени із Сирії, це була контрпропаганда на російську пропаганду. Треба дивитися, на якому акаунті в Youtube було опубліковано відео. Варто читати коментарі. Інша людина могла зауважити, що це фейк. Також існує інструмент, який дозволяє порівняти картинки, які є у відео, зі схожими на них, але розміщеними раніше.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.