Слухати

ЗНО для дев’ятих класів можуть ввести за два роки, — голова УЦОЯО

06 травня 2016 - 15:11
Facebook Twitter Google+
Але для цього спочатку потрібно, щоб був прийнятий закон про освіту, а також має бути відповідне напрацювання підзаконних актів, — повідомляє про цю перспективу Вадим Карандій
ЗНО для дев’ятих класів можуть ввести за два роки, — голова УЦОЯО / Програми на Громадському радіо

vadym_karandiy.jpg

Вадим Карандій // «Громадське радіо»
Вадим Карандій
«Громадське радіо»

Говоримо з головою УЦОЯО Вадимом Карандієм про можливість введення ЗНО після 9-го класу та можливості складання тестів для мешканців Донеччини, Луганщини та Криму

Ірина Соломко: Наскільки спокійно пройшов перший день складання ЗНО?

Вадим Карандій: Вчорашній день зовні пройшов досить спокійно. Абітурієнти не відчули тієї напруги, вони знали, що мають робити. Все було організовано, щоб вони змогли успішно пройти ЗНО. Але це вдалося досить напруженою працею тих, хто до цього долучений. Це команда УЦОЯО і наших партнерів, які допомагають зараз відновити систему.

Ірина Соломко: Про яку систему йдеться?

Вадим Карандій: Після усіх дій правоохоронних органів минулого року фактично перестала існувати інформаційна система Центру. Сервери знаходились не в Києві, а на значній відстані. Вони були вилучені і проходять як докази. Нам довелося відшукувати усі елементи: як апаратні і програмні, що мають працювати. Аналізувати, наскільки вони придатні. Побудувати систему, яка відповідатиме нормам системи захисту інформації. За чотири місяці вдалося відновити це. Дякую і МОН, Кабміну, державній службі спецзв’язку, правоохоронним органам, які сприяли цій роботі. Не зважаючи на те, що їм також потрібно робити свої процесуальні дії.

Анастасія Багаліка: Як довго триватиме етап перевірки тестів?

Вадим Карандій: Цей процес не дуже відрізняється кожного року. Все залежить від структури тесту. Нормативно це визначено терміном протягом трьох тижнів — до 21 дня. Якщо п’ятого травня ми його писали, результати маємо оголосити близько 26-го.  

Ірина Соломко: Деякі діти вчора говорили, що очікували складніших тестів? Але я пам’ятаю, що минулого року були проблеми з тим, що діти говорили, що тести були заскладними.

Вадим Карандій: Це суб’єктивна думка. Десь за два-три тижні ми оцінимо, коли побачимо усю психометрію. Попередній рік був проблематичний у сенсі окремих завдань. Крім знання мови там потрібно було ще розуміння філософії.

Вчора засідала предметно-фахова комісія з української мови. Вони вже затвердили ключі правильних відповідей і дали їм оцінку. Є складні завдання. Але вони є однозначними з чіткими відповідями. Такі завдання повинні бути. Адже для конкурсного вступу повинна бути роздільна здатність.

Ірина Соломко: Коли будуть наступні тести?

Вадим Карандій: 11 травня буде тест з математики, а 13 — з історії України. Потім буде пауза до початку червня. Додаткова сесія почнеться 14 червня тестом з української мови і літератури.

Анастасія Багаліка: У абітурієнтів з тимчасово окупованих територій була можливість зареєструватись на додаткову сесію. Багато хто говорить, що було б простіше, якби вони могли складати тести on-line.

Вадим Карандій: Наша система не готова так працювати. Це тест високих ставок. Йдеться не лише про стандартизацію процедури і завдань. Якщо проходити із різними процедурами — результат теж буде відрізнятися.

Ми відслідковували тих, хто мав переміщатись через лінію розмежування Луганська, Донецька. Ми супроводжували порядку 1100 осіб. Наперед збирали інформацію, турбувались, щоб їм можна було оформити перепустки.

Вчора по Донецькій області 89%, а по Луганській — 85% цих осіб були на тесті та складали його. Якщо явка в цілому склала 95%, то за тих умов, які їм потрібно було подолати — це досить непогано.

Крім того, реєстрація на додаткову сесію для жителів Криму та неконтрольованих територій Луганської та Донецької областей та учасників завершиться 20 травня.

Ірина Соломко: Чи можемо ми сказати, що ця система зараз є ефективним антикорупційним механізмом?

Вадим Карандій: Це так. Поки довіра з боку суспільства буде, ніхто не зможе нівелювати і відкинути її. Антикорупційний чинник — трохи проблематичний момент, ними мають займатися інші органи. В першу чергу, система має бути педагогічна. Система ЗНО повинна створювати рівні умови. На сьогодні вона є і ми намагаємося її утримувати.

Анастасія Багаліка: Чи є плани розширювати базу тестування серед предметів?

Вадим Карандій: Більше йдеться про інші сфери. Це стосується нового проекту закону про освіту. Передбачається, на кожному етапі навчання буде проводитись ДПА у формі ЗНО. У 11-му, 9-му класі. За четвертий зараз не йдеться. Але теж говоримо про відмінний результат. Оцінювання не повинен робити той, хто навчає.

Анастасія Багаліка: А коли можуть почати складати ЗНО і в 9 класі?

Вадим Карандій: Спочатку потрібно, щоб був прийнятий закон про освіту, має бути відповідне напрацювання підзаконних актів. Думаю, це може бути за два роки.

Ірина Соломко: Йдеться не про можливість вступу як після закінчення школи, а про оцінку знань?

Вадим Карандій: В першу чергу це визначення підсумкових оцінок. І накопичення інформації для аналізу.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.