Слухати

Немає розуміння ролі старост. Знову велика недовіра до влади, — експертка

25 січня 2016 - 09:30
Facebook Twitter Google+
Світлана Остапа, депутатка Бучанської міської ради двох скликань переконана: коли розпочався процес децентралізації, людям не пояснили взагалі, що він принесе, які його позитивні переваги
Немає розуміння ролі старост. Знову велика недовіра до влади,  — експертка / Програми на Громадському радіо

hr-terytorija-14-12-02-ostapa-mp3-image_0.jpg

Світлана Остапа / \"Громадське радіо\"
Світлана Остапа
«Громадське радіо»

Ірина Соломко: Як відбувався процес об’єднання громад в Київській області? 

Світлана Остапа: У Київській області були визначені міста чи населені пункти, які спроможні себе самі обслуговувати. Тобто ті, які мають відділення пенсійного фонду, фіскальної служби. Фактично це районні центри, міста обласного значення. Таких налічувалося приблизно 50. Навколо цих центрів можуть об’єднуватися інші міста та села. 

Коли цей процес розпочався, людям не пояснили взагалі, що він принесе, які його позитивні переваги. Хто прочитав Закон «Про добровільне об’єднання громад» та зрозумів, той розпочав цей процес. Але через тих, хто був мало проінформований, розпочався негативний процес та акції протесту. 

Представники мерії їздили та розповідали про об’єднання. Приходили конкуренти представники інших сіл або ті, хто не розумів цього процесу. Були підозри, дискусії та інші негативні сторони. 

Ірина Соломко: Скільки в Київській області об’єдналося громад?

Світлана Остапа: Трішки більше 20-ти. Все це поки, що в процесі. Є рішення про утворення Бучанської територіальної громади з адміністративним центром у Бучі у складі міста Буча та сіл Луп’янка та Блиставиця Бородянського району, сіл Гаврилівка,  Тарасівщина, Синяк, Раківка, Червоне, Вороньківка Вишгородського району. Також триває переговорний процес з селищем Ворзель, яке наразі фактично об’єднане з Ірпінем. 

Ірина Соломко:  За картою назва адміністративного центру в рамках Гостомельського району є  Гостомель, а не Ірпінь, чому?

Світлана Остапа: Гостомель прийняв рішення, провів переговори з селами, і вони об’єдналися з цими селами. Але фактично всі установи, які необхідні, знаходяться в місті Ірпінь. Хто їм дасть гроші на розбудову? Не знаю. Але вони над цим працюють. 

Ірина Соломко: Перспективний план затверджено, але громади хочуть більшої самостійності. Якщо говори про фінансову систему, як вона діє?

Світлана Остапа: Їм практично нічого не зрозуміло. Особливо, що робити тим, які вже об’єдналися, але юридично ще не оформлені. Ми зіткнулися з тим, що у нас кілька сіл з інших районів. Щоб вирішити цю проблему потрібно вносити зміни до закону. 

Такий законопроект вже зареєстрований в парламенті – «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливості реєстрації органів місцевого самоврядування, як юридичних осіб». 

Там йдеться про те, що потрібно змінювати межі територіальних центрів і вносити зміни в ті закони, які пропонують зареєструвати такі громади, щоб вони могли самостійно отримувати фінансування. 

Проблема ще й у чиновниках, які не  хочуть мінятися. Державний бюджет вже ухвалений, цифри вже зміняться. Коли звертаються, щоб громадам надали кошти, то їм відповідають, що потрібно перерахувати через область. Їм просто ліньки, тому цей процес гальмується. І треба внести зміни до закону та більш активно діяти.  

Багато фінансування пішло через місцеві бюджети. Цим пишається діюча влада. Але тепер вона це фінансування використала. Наприклад по Бучі вийшов плюс 21 мільйон, але мінус 17 мільйонів стало більше обов’язків на медицину на школи. Більше фінансування отримали, ті громади, які не очікували, які мали сліпі податки: АЗС, акцизи з тютюнових та алкогольних виробів.

Ірина Соломко: Якщо говори про бюджет, скільки він становить для Бутанської громади? 

Світлана Остапа: Його ще немає. Справа зрушиться з місця, коли відбудуться вибори. Вони планувалися на 25 жовтня, але не встигли. Коли сформуються органи в органах місцевого самоврядування, тоді вже будемо говори про фінансування.

Ірина Соломко: Вибори пройдуть 30 березня?

Світлана Остапа: У мене великі сумніви, що вони відбудуться. 

Ірина Соломко: Які саме органи будуть обирати для нової об’єднаної громади? 

Світлана Остапа: Вони сформують Раду, депутати якої будуть представляти інтереси всієї об’єднаної громади. 

Ірина Соломко: Мають бути також старости? Чи є людей розуміння цього інституту?

Світлана Остапа: Немає розуміння цієї реформи. Знову велика недовіра до влади. 

Ірина Соломко: Назвіть три головні плюси цієї реформи? 

Світлана Остапа: Людям буде зручніше в плані їх соціального захисту. Ламаються територіальні одиниці, які були створені ще при Радянському Союзі. А хочеться, щоб ми були європейські, а не радянські.

Програма створена за сприяння проекту «ДЕСПРО». Проект не обов’язково поділяє точку зору авторів програми та її учасників, яка була висловлена в програмі 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.