Слухати

Чорний протест

04 жовтня 2016 - 13:16
Facebook Twitter Google+
У Польщі тривають протести проти закону про заборону абортів. "Чорний протест" шириться не лише в Польщі, але й в сусідніх країнах
Чорний протест / Програми на Громадському радіо

b361bc5a-7e6e-4de4-b95a-7af27cd03e0f_w987_r1_s.jpg

чорний протест // social networks
Один із логотипів кампанії «Чорний протест» у Польщі
Social networks

Те, що стать єднає, не завжди очевидно. Можливо, люди більше звикли групуватися за цеховими та іншими ознаками. Серед жінок в будь-якій країні є багато осіб із разюче неподібними один на одного бекграундами. Для того, аби  всім жінкам подумки опинитися під однією «парасолькою», потрібна дуже сильна емпатія, що викличе усвідомлення сестринства.

Або ж вистачить і каталізатора іншого характеру. Безумовно, спільною соціальною проблемою є ідіоти при владі, котрі мають інструменти контролю над жіночим тілом. І вирішують щось заборонити, як-от аборти, як-от у Польщі.

Все це історія про чоловіків, які забороняють жінкам щось. Намір заборонити аборти в Польщі в моїх очах подібний до дискусій про міру відповідальності жертви зґвалтування за зґвалтування. Подібний до заборони носити «буркіні» на пляжі. До вимоги носити підбори, спідниці та макіяж в офісному дрес-коді.

Рішення заборонити аборти в Польщі, наприклад, ставить величезну прірву відповідальності між ґвалтівником і його жертвою. Жінка, котра внаслідок зґвалтування завагітніє та вирішить зробити аборт, нестиме значно серйознішу відповідальність, аніж її ґвалтівник. Це означає, що в таких випадках безпечніше буде приховувати факт злочину зґвалтування та робити аборт тихо та за кордоном.

І це також історія про фінансову нерівність. У Польщі вже давно діє суворе законодавство щодо абортів. Але це не значить, що їх не роблять. Їх роблять, але не в Польщі, а в інших країнах – включно з Україною. Опція медичного туризму доступна тільки тим, у кого є кошти на таку мандрівку. Найбідніші жінки не зможуть собі цього дозволити.

Символом «чорного протесту» громадянок Польщі проти ідеї заборонити аборти став металевий вішак. Колись саме за допомогою скрученого певним чином дроту металевого вішака робили нелегальні аборти. В Україні та загалом на пострадянському просторі більш знайомим буде образ спиці для плетіння. Символ «чорного протесту» нагадує, що заборона не може зменшити кількість абортів до позначки «0» — їх просто заженуть у тінь, у нелегальний сектор. Звідти – вищий ризик смертності та каліцтв.

Чому в Польщі є жінки, котрі підтримують такі пропозиції, ще й на найвищому рівні? Тому що важко визнати та усвідомити власну загроженість і складність доступу до ресурсів. Якщо грати разом на одному полі з командою тих, хто пригнічує відірвану від ресурсу групу, легше фантазувати про власну безпеку. Перебування на верхівці творить ілюзію «зі мною такого не трапиться».

Українки та жінки з інших країн мають бути солідарні з «чорним протестом» у Польщі. Вже не вперше популізм маскують під піклування про «мораль» або «чистоту нації». Які проблеми насправді хочуть замаскувати?

Спільні соціальні проблеми єднають. Цими днями, стежачи за жіночим страйком у Польщі, пам’ятаймо, що іноді єдиною твоєю соціальною проблемою є те, що ти – жінка.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.