Слухати

«Нові тарифи — це знущання над здоровим глуздом», — Олександр Сергієнко

02 липня 2014 - 20:03
Facebook Twitter Google+
Скільки переплачують за комунальні послуги українці та як в нас формуються тарифи?
«Нові тарифи — це знущання над здоровим глуздом», — Олександр Сергієнко / Програми на Громадському радіо

Олександр СергієнкоСкільки переплачують за комунальні послуги українці, як в нас формуються тарифи, хто з цього заробляє, і чим може обернутися для влади таке різке підвищення цін за комунальні послуги? Про це та інше «Громадському радіо» розповів Олександр Сергієнко – директор «Інституту міста».

Для людей таке підвищення тарифів – це катастрофа. За назвою, акціонерне товариство «Київенерго» — публічне. Насправді 70% акції перебуває у власності однієї особи. Тобто вся публіка – 30%, одна особа – 70%. То це публічне чи одноосібне товариство?

Вся система житлово-комунального господарства і розрахунків всередині цього господарства, з постачальником і надавачем послуг, побудована таким чином, що виробник послуги завжди правий. А от крайнім завжди виходить споживач.

По-перше, це природна монополія, але в цивілізованих країнах монополії дуже вміло обмежують. А нас, фактично, національний регулятор (НКРЕ і Нацкомпослуг) з самого початку були агентами власників великих комунальних холдингів.

Існує так званий економічно обґрунтований тариф. Національні регулятори виписують величезні методики, багато листів. І перераховують всі-всі видатки, які тільки несе підприємство. Тобто, в основу покладено не обмеження монополії, а навпаки – нарощування. Так званий затратний принцип формування тарифу. Тобто в тариф включаються всі витрати підприємства.

В «Київенерго» в тарифі є офіційно 18 % втрати в тепломережах. Офіційно п’яту частину нашого платежу ми віддаємо за діряві труби.

Власники природних монополій як сиділи у Верховній Раді, так і сидять. І те підвищення тарифів, які нині є буквально на все – це удар в спину новому уряду. Інакше я це кваліфікувати просто не можу. Вони вирішили своє питання тихо. Можливо, вони самі хочуть нової революції. Щоби вийшов на сцену Ахметов і сказав: «Хлопці, все, я вас помирив. Я підвищив тарифи не в три рази, а два». Так виторговують своє становище в новій системі координат, в новій владі.

В листопаді люди отримують перші серйозні платіжки і вони побачать, що це таке. Отоді може вибухнути новий комунальний Майдан. Треба бити на сполох, писати, говорити. Писати всім, починаючи від ЖЕКу, і закінчуючи Президентом Петром Порошенко. В усі можливі рейки треба зараз лупцювати. Це просто знущання над здоровим глуздом і знущання над людьми», — вважає Олександр Сергієнко – директор «Інституту міста».

Розшифрувала Анастасія Шибіко

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.