Слухати

Від влади треба вимагати розкриття складових комунальних тарифів, — Тетяна Бойко

26 червня 2014 - 20:42
Facebook Twitter Google+
Підвищення тарифів на комунальні послуги – це лише перша з трьох хвиль наближення до європейських стандартів
Від влади треба вимагати розкриття складових комунальних тарифів, — Тетяна Бойко / Програми на Громадському радіо

Тетяна БойкоЧому зросли тарифи на комунальні послуги? За що ще доведеться платити більше? Які умови поставило МВФ поруч з вимогою підвищення ціни на КП? Відповіді на це в ефірі «Громадського радіо» дає Тетяна Бойко – представник Громадянської мережі «Опора».

Прийшов час свободи, в тому числі свободи економічної. А свобода, як відомо, коштує дорого. Підвищення тарифів на комунальні послуги – це лише перша з трьох хвиль наближення до європейських стандартів.

На 50 % підвищилися тарифи на газ, на 40 % — електроенергію. З 1 липня в середньому на 40 % підвищаться тарифи на водопостачання.

Перша хвиля зумовлена тим, що попередні тарифи не покривали собівартості.

Тобто населення завжди платило менше, а доплачував бюджет. Зараз така схема не відповідає ні європейським стандартам, ні, тим більше, нашому держбюджету. Тому населення тепер має платити реальну ціну.

Реформа енергетики складається з багатьох дуже пов’язаних між собою частин. Взагалі МВФ цікавила одна-єдина річ – це ліквідація корупції в енергетичній галузі, яка може виражатися через багато різних механізмів. Ціну то підвищили, а от що з корупцією?

Взагалі Меморандумом визначені конкретні заходи щодо подолання корупції:

Аудит діяльності «Нафтогазу». Правда, нікому не відомо, чи в цьому напрямку хтось щось робить. Деполітизація питання тарифів. Тобто споживач має платити повну вартість послуг сам, держава з бюджету не має за нього доплачувати. Ніхто цього не казав, але тарифи, нижчі за собівартість, субсидіювали власників великих помешкань.

Ну, приблизно ⅔ субсидій отримували багаті люди. За такою схемою власник Межигір’я економив стільки, що можна було опалювати або освітлювати невелике місто!

Експерти вважають, що зависока ціна на комунальні послуги зумовлена тим, що між постачальником і ЖЕКом є ще декілька «лівих» фірм-прокладок, які накручують ціни. Ці фірми обов’язково мають бути прибрані і «Водоканал» та «Теплоенерго» мають надавати послуги для кінцевого споживача.

Взагалі громадяни-споживачі комунальних послуг мають добитися і від Уряду, і від місцевих влад розкриття складових тарифу. Ми маємо погоджуватися з підвищенням цін лише тоді, коли знаємо точно, за що і кому платимо. Зрештою, одна з умов МВФ – це проведення урядом широкої інформаційної роз’яснювальної кампанії з приводу того, чому зростають тарифи.

Розшифрувала Анастасія Шибіко

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.